T-14 Armata vs T-64
The T-14 Armata and the T-64 are both Main Battle Tanks, manufactured by Uralvagonzavod and Malyshev HMB Plant respectively. The T-14 Armata weighs 55.0 tons vs 38.0 tons for the T-64. Top speed is 90 km/h for the T-14 Armata vs 70 km/h for the T-64. Operational range is 500 km for the T-14 Armata vs 500 km for the T-64. The T-14 Armata is armed with a 2A82-1M 125 mm smoothbore cannon, while the T-64 carries a 1 2A46 125mm smoothbore barrel gun. The T-64 entered service 58 years before the T-14 Armata (1966 vs 2024).
| Russian main battle tank, service entry slated for 2024, manufactured by Uralvagonzavod. | |
|
|
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Main battle tank |
| Manufacturer | Uralvagonzavod |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $4.5 million |
| Soviet tank, entering service in 1966, was manufactured in approximately 13,000 units. | |
|
|
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Medium Main Battle Tank |
| Manufacturer | Malyshev HMB Plant |
| Number produced | 13,000 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 55.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 90 km/h â—‰ |
| Operational range | 500 km â—‰ |
| Length | 10.70 m â—‰ |
| Width | 3.50 m â—‰ |
| Height | 3.30 m â—‰ |
| Crew | 3 |
| Engine | 12N360 Twin Turbo Diesel 1,100 kW (1,500 hp) |
| Main armament | 2A82-1M 125 mm smoothbore cannon |
| Secondary weapon | 12.7 mm Kord machine gun (6P49) |
| Combat weight | 38.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 70 km/h â—‰ |
| Operational range | 500 km â—‰ |
| Length | 9.22 m â—‰ |
| Width | 3.60 m â—‰ |
| Height | 2.17 m â—‰ |
| Crew | 3 (driver, commander, gunner) |
| Engine | 5TDFM multi-fuel diesel engine 850 hp |
| Main armament | 1 2A46 125mm smoothbore barrel gun |
| Secondary weapon | 1 DShK 12.7mm machine gun |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the T-14 Armata or T-64?
The T-14 Armata is faster with a maximum road speed of 90 km/h compared to the T-64's 70 km/h.
Which has longer operational range, the T-14 Armata or T-64?
The T-64 has a longer operational range at 500 km compared to the T-14 Armata's 500 km.
Which is heavier, the T-14 Armata or T-64?
The T-14 Armata is heavier at 55.0 tons combat weight compared to the T-64's 38.0 tons.
Which is larger, the T-14 Armata or T-64?
The T-14 Armata is longer at 10.70 meters compared to the T-64's 9.22 meters.
How many crew members do the T-14 Armata and T-64 require?
The T-64 requires a larger crew of 3 (driver, commander, gunner) compared to the T-14 Armata's 3 crew members.
What are the main armaments of the T-14 Armata and T-64?
The T-14 Armata is armed with 2A82-1M 125 mm smoothbore cannon while the T-64 carries 1 2A46 125mm smoothbore barrel gun as its main armament.