Soko G-4 Super Galeb vs R22
The Soko G-4 Super Galeb and the R22 are both Military Training Aircraft, manufactured by SOKO and Robinson respectively. The Soko G-4 Super Galeb reaches 910 km/h — 4.8x the R22's 188 km/h. The Soko G-4 Super Galeb has an operational range of 1,900 km vs 387 km for the R22. The Soko G-4 Super Galeb operates at altitudes up to 12,850 m compared to 4,267 m for the R22. At 6,330 kg MTOW, the Soko G-4 Super Galeb is 10:1 the R22's 621 kg. The Soko G-4 Super Galeb has been produced in 85 units vs 4,600 for the R22. The R22 first flew 3 years before the Soko G-4 Super Galeb (1975 vs 1978).
| Yugoslav single-engine advanced jet trainer and light ground-attack aircraft, developed in the 1970s and utilized for both pilot training and close air support missions. | |
|
|
| Origin country | 🇳🇱 Ex-Yugoslavia |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | SOKO |
| First flight | 17 July 1978 |
| Year introduced | 1983 |
| Number produced | 85 units |
| Average unit price | -- |
| American light, multi-purpose helicopter, widely used for flight training, livestock mustering, and patrol from the late 20th century. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Training Aircraft |
| Manufacturer | Robinson |
| First flight | 28 August 1975 |
| Year introduced | 1979 |
| Number produced | 4600 units |
| Average unit price | $400K |
| Wing area | 19.5 m² |
| Wingspan | 9.9 m ◉ |
| Height | 4.3 m ◉ |
| Length | 12.3 m ◉ |
| Maximum speed | 910 km/h ◉ |
| Operational range | 1,900 km ◉ |
| Service ceiling | 12,850 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 6,330 kg ◉ |
| Empty weight | 3,250 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 1,815 kgf ◉ |
| Wing area | -- m² |
| Wingspan | 7.7 m ◉ |
| Height | 2.5 m ◉ |
| Length | 8.8 m ◉ |
| Maximum speed | 188 km/h ◉ |
| Operational range | 387 km ◉ |
| Service ceiling | 4,267 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 621 kg ◉ |
| Empty weight | 361 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 93 kW ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Soko G-4 Super Galeb or R22?
The Soko G-4 Super Galeb is faster with a maximum speed of 910 km/h compared to the R22's 188 km/h, a difference of 722 km/h.
Which has longer range, the Soko G-4 Super Galeb or R22?
The Soko G-4 Super Galeb has a longer range at 1,900 km compared to the R22's 387 km.
Which can fly higher, the Soko G-4 Super Galeb or R22?
The Soko G-4 Super Galeb has a higher service ceiling at 12,850 meters (42,158 ft) compared to the R22's 4,267 meters (13,999 ft).
Which is heavier, the Soko G-4 Super Galeb or R22?
The Soko G-4 Super Galeb has a higher maximum takeoff weight at 6,330 kg compared to the R22's 621 kg.
Which is larger, the Soko G-4 Super Galeb or R22?
The Soko G-4 Super Galeb is longer at 12.2 meters compared to the R22's 8.8 meters.
Which entered service first, the Soko G-4 Super Galeb or R22?
The R22 entered service first in 1979, 4 years before the Soko G-4 Super Galeb which entered service in 1983.
Which has been built in greater numbers, the Soko G-4 Super Galeb or R22?
The R22 has been produced in greater numbers with 4,600 units compared to 85 units of the Soko G-4 Super Galeb.