J-15 Flying Shark vs Su-47 "Berkut" Firkin
The J-15 Flying Shark and the Su-47 "Berkut" Firkin are both Combat Aircraft, manufactured by Shenyang and Sukhoi respectively. Top speed is 2,300 km/h for the J-15 Flying Shark vs 2,500 km/h for the Su-47 "Berkut" Firkin. The J-15 Flying Shark has an operational range of 3,500 km vs 3,300 km for the Su-47 "Berkut" Firkin. The J-15 Flying Shark operates at altitudes up to 18,000 m compared to 18,000 m for the Su-47 "Berkut" Firkin. The J-15 Flying Shark has been produced in 76 units vs 1 for the Su-47 "Berkut" Firkin. The Su-47 "Berkut" Firkin first flew 12 years before the J-15 Flying Shark (1997 vs 2009).
| Chinese carrier-based twin-engine multirole fighter, developed from the Su-33, in use by the Chinese Naval Air Force. | |
|
|
| Origin country | 🇨🇳 China |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Shenyang |
| First flight | 1 August 2009 |
| Year introduced | 2013 |
| Number produced | 76 units |
| Average unit price | -- |
| Russian experimental supersonic fighter jet, designed in the late 20th century, yet never deployed to operational service. | |
|
|
| Origin country | 🇷🇺 Russia |
| Category | Combat Aircraft |
| Manufacturer | Sukhoi |
| First flight | 25 September 1997 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | 1 units |
| Average unit price | $75 million |
| Wing area | 67.8 m² ◉ |
| Wingspan | 14.7 m â—‰ |
| Height | 5.9 m â—‰ |
| Length | 22.3 m â—‰ |
| Maximum speed | 2300 km/h â—‰ |
| Operational range | 3,500 km â—‰ |
| Service ceiling | 18,000 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 33,000 kg â—‰ |
| Empty weight | 17,500 kg â—‰ |
| Total thrust | 2 x 12,500 kgf â—‰ |
| Wing area | 61.9 m² ◉ |
| Wingspan | 15.2 m â—‰ |
| Height | 6.3 m â—‰ |
| Length | 22.6 m â—‰ |
| Maximum speed | 2500 km/h â—‰ |
| Operational range | 3,300 km â—‰ |
| Service ceiling | 18,000 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 35,000 kg â—‰ |
| Empty weight | 16,375 kg â—‰ |
| Total thrust | 2 x 7,598 kgf â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the J-15 Flying Shark or Su-47 "Berkut" Firkin?
The Su-47 "Berkut" Firkin is faster with a maximum speed of 2,500 km/h compared to the J-15 Flying Shark's 2,300 km/h, a difference of 200 km/h.
Which has longer range, the J-15 Flying Shark or Su-47 "Berkut" Firkin?
The J-15 Flying Shark has a longer range at 3,500 km compared to the Su-47 "Berkut" Firkin's 3,300 km.
Which can fly higher, the J-15 Flying Shark or Su-47 "Berkut" Firkin?
The Su-47 "Berkut" Firkin has a higher service ceiling at 18,000 meters (59,055 ft) compared to the J-15 Flying Shark's 18,000 meters (59,055 ft).
Which is heavier, the J-15 Flying Shark or Su-47 "Berkut" Firkin?
The Su-47 "Berkut" Firkin has a higher maximum takeoff weight at 35,000 kg compared to the J-15 Flying Shark's 33,000 kg.
Which is larger, the J-15 Flying Shark or Su-47 "Berkut" Firkin?
The Su-47 "Berkut" Firkin is longer at 22.6 meters compared to the J-15 Flying Shark's 22.3 meters.
Which has been built in greater numbers, the J-15 Flying Shark or Su-47 "Berkut" Firkin?
The J-15 Flying Shark has been produced in greater numbers with 76 units compared to 1 units of the Su-47 "Berkut" Firkin.