M1A1 Abrams vs M6 Heavy Tank
The M1A1 Abrams and the M6 Heavy Tank are both Main Battle Tanks, manufactured by General Dynamics Corp. and U.S Army Ordnance respectively. The M1A1 Abrams weighs 63.0 tons vs 57.4 tons for the M6 Heavy Tank. Top speed is 66 km/h for the M1A1 Abrams vs 35 km/h for the M6 Heavy Tank. Operational range is 465 km for the M1A1 Abrams vs 160 km for the M6 Heavy Tank. The M1A1 Abrams is armed with a 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun, while the M6 Heavy Tank carries a 1 M6 76mm gun.
| American main battle tank, built in over 9,200 units, manufactured by General Dynamics Corp. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Heavy Main Battle Tank |
| Manufacturer | General Dynamics Corp. |
| Number produced | 9,200 units |
| Estimated unit price | $-- million |
| American heavy tank, never entered service, with very few prototypes produced during World War II. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Main Battle Tank |
| Type | Heavy Main Battle Tank |
| Manufacturer | U.S Army Ordnance |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $-- million |
| Combat weight | 63.0 tons â—‰ |
| Maximum speed | 66 km/h â—‰ |
| Operational range | 465 km â—‰ |
| Length | 9.83 m â—‰ |
| Width | 3.65 m â—‰ |
| Height | 2.43 m â—‰ |
| Crew | 4 |
| Engine | AGT-1500 Turbine with 1500 hp |
| Main armament | 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun |
| Secondary weapon | 1 M-2HB 12.7mm machine gun (1000 rounds) |
| Combat weight | 57.4 tons â—‰ |
| Maximum speed | 35 km/h â—‰ |
| Operational range | 160 km â—‰ |
| Length | 8.44 m â—‰ |
| Width | 3.10 m â—‰ |
| Height | 3.23 m â—‰ |
| Crew | 5 |
| Engine | Wright-Whirlwind G-200 Diesel Engine with 925 hp |
| Main armament | 1 M6 76mm gun |
| Secondary weapon | 1 M6 37mm gun |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the M1A1 Abrams or M6 Heavy Tank?
The M1A1 Abrams is faster with a maximum road speed of 66 km/h compared to the M6 Heavy Tank's 35 km/h.
Which has longer operational range, the M1A1 Abrams or M6 Heavy Tank?
The M1A1 Abrams has a longer operational range at 465 km compared to the M6 Heavy Tank's 160 km.
Which is heavier, the M1A1 Abrams or M6 Heavy Tank?
The M1A1 Abrams is heavier at 63.0 tons combat weight compared to the M6 Heavy Tank's 57.4 tons.
Which is larger, the M1A1 Abrams or M6 Heavy Tank?
The M1A1 Abrams is longer at 9.83 meters compared to the M6 Heavy Tank's 8.44 meters.
How many crew members do the M1A1 Abrams and M6 Heavy Tank require?
The M6 Heavy Tank requires a larger crew of 5 compared to the M1A1 Abrams's 4 crew members.
What are the main armaments of the M1A1 Abrams and M6 Heavy Tank?
The M1A1 Abrams is armed with 1 M256 120mm smoothbore barrel (40 shells) gun while the M6 Heavy Tank carries 1 M6 76mm gun as its main armament.